Okna PCV z roletami zewnętrznymi -montaż w miejscowości Koronowo.

Okna PCV VEKA

Rolety podtynkowe

Okna PCV VEKA -zabudowa
Okna VEKA

Rosnąca świadomość społeczeństwa w kwestii  ekologii i ochrony środowiska znajduje swoje odzwierciedlenie w projektach domów. Dążeniem projektantów jest stworzenie budynku charakteryzującego się jak najmniejszym zużyciem energii, czyli domu przyjaznego dla środowiska. Cel możemy osiągnąć wykorzystując naturalne źródła energii np. słońce, przy jednoczesnym minimalizowaniu strat. Podstawą oszczędności jest poprawna izolacja, odzysk ciepłego powietrza dzięki zastosowaniu mechanicznego czyszczenia powietrza oraz stosowanie stolarki otworowej o wysokich parametrach izolacyjności.

W naszym przypadku chcemy się skupić na stolarce otworowej, którą mieliśmy okazję montować. Inwestorowi zależało na oknach o jak najniższym współczynniku przenikania czyli na oknach, które wypuszczają z budynku jak najmniej ciepła. Mając na uwadze powyższe zastosowaliśmy stolarkę firmy DOMEL o nazwie handlowej  VECTOR. System ten charakteryzuje doskonałe połączenie właściwości energooszczędnych i wysokiej funkcjonalności. Konstrukcja okna oparta jest na 7 komorowych profilach firmy VEKA. Głębokość zabudowy na poziomie 82 mm, w połączeniu z potrójnym systemem uszczelek jest gwarancją niskich rachunków za ogrzewanie. W oknach zastosowaliśmy również tzw. ciepłe ramki międzyszybowe, które likwidują zjawisko skraplania się pary wodnej na szybach, oraz zmniejszają straty ciepła o około 10%. W nowoczesnej bryle budynku projektant wkomponował dużo okien tarasowych gwarantujących doskonałe doświetlenie pomieszczeń. W przypadku takich okien powstaje pytanie w jaki sposób zamontować dolną część okna żeby zapewnić odpowiednie moce podparcie ciężkich okien przy jednoczesnym zapewnieniu poprawnej izolacji. Podczas pomiarów spotykamy się z różnymi sposobami rozwiązania tego problemu i często są to rozwiązania zimne, nie mające nic wspólnego z budownictwem energooszczędnym. W najgorszych przypadkach okna montowane są w „powietrzu” nad tzw. chudziakiem, okno postawione jest na prowizorycznych podporach np. z cegieł, co nie powinno mieć miejsca. Dążąc do poprawnego montażu z naszej strony inwestorom proponujemy stosowanie pod oknami tarasowymi poszerzeń.

Poszerzenie to element systemowy połączony z oknem w dolnej części ramy. Poszerzenia możemy łączyć i dobierać ich wysokość w zależności od potrzeb. Zadaniem poszerzenia jest oddzielenie ciepłej podłogi od np. zimnego betonowego tarasu, który znajduje się po drugiej stronie okna. Dodatkowo takie rozwiązanie wzmacnia i usztywnia dolną część okna. Za każdym razem staramy się przekonać inwestorów do takiego rozwiązania, chociaż nie zawsze nam się to udaję i przegrywamy na rzecz oszczędności, która w końcowym rozrachunku może okazać się pozorna.

Jak widać na załączonych zdjęciach, szerokość poszerzenia jest mniejsza od szerokości ramy okiennej. Uzyskany dzięki temu stopień pozwala na poprawny montaż parapetu lub płytek pod ramą okienną. Rozwiązanie tego typu daje nam gwarancję, że woda opadowa spływająca po oknie zawsze zostanie odprowadzona na zewnątrz i nigdy nie dostanie się między fundament a ocieplenie.

Poszerzenie okienn
Poszerzenie

W celu zmniejszenia strat energii  okresie zimowym oraz zabezpieczeniem budynku przed nagrzewaniem w okresie letnim, inwestor zdecydował się na montaż rolet zewnętrznych firmy ALUPROF. Montaż rolet został zaplanowany już na etapie projektu co zaowocowało zastosowaniem dodatkowej warstwy ocieplenia między skrzynką a nadprożem cofniętym względem lica muru.

Roleta podtynkowa
Rolety podtynkowe
Rolety zewnętrzne
Roleta podtynkowa
Okna i rolety podtynkowe
Okna z roletami